Uncategorized


A duhet t’i përdorime maskat e bukurisë në formë fytyre

Postuar nga admin

7th September 2021

Gjatë viteve të fundit, ndërsa konsumatorët janë bërë më të vetëdijshëm për ndikimin e plastikës njëpërdorimëshe në mjedis, ka pasur një reagim kundër disa produkteve të dëmshme dhe një përpjekje për t’i zhdukur ato nga jeta jonë.

Në tualetet në të gjithë botën, pecetat e fytyrës dhe jastëkët e pambukut janë zhdukur dhe pëlhurat, që mund të lahen ose fanella janë bërë jashtëzakonisht të njohura.

Për dashamirët e bukurisë që duan të heqin make up-in e tyre ose të aplikojnë produkte për kujdesin e lëkurës si toner çdo ditë, heqja e pecetave dhe jastëkëve bën një ndryshim të madh në gjurmët e tyre mjedisore. Maskat e fletëve, nga ana tjetër, i kanë shpëtuar reagimit deri më tani, por kjo mund të ndryshojë.

Me origjinë nga Koreja, maskat e çarçafëve në formë fytyre të njomura në serum janë të dashura për vetitë e tyre hidratuese dhe shkëlqyese dhe kanë qenë një trend masiv bukurie vitet e fundit. Me shitjet e parashikuara për të arritur në 369 milion £ deri në vitin 2025 sipas Statista Holland vlerëson se një milion maska ​​hidhen çdo ditë.

Joanne Cooke, drejtoresha e tregtisë së bukurisë në Holland thotë: “Maskat e fletëve të bukurisë mund të përdoren vetëm një herë, kështu që pas një rishikimi, ne mendojmë se ato nuk i përshtaten etikës sonë të pastër dhe të ndërgjegjshme të bukurisë, prandaj ne kemi vendosur të veprojmë tani dhe ndalo shitjen e tyre”.

Por a janë enët me krem ​​ose maskë xhel vërtet më të mira për mjedisin dhe a janë ato po aq efektive?