Lajme

30th November 2021


ARRSH apel për shoferët: Policia nuk do ju lejojë të udhëtoni pa goma dimri dhe zinxhirë

Nisur nga parashikimi i motit për sot dhe ditët në vijim, të cilat do jenë me reshje shiu dhe dëbore Autoriteti Rrugor Shqiptar u ka …

30th November 2021


Ndahet nga jeta piktori i njohur korçar, Sotiraq Xega

Është ndarë nga jeta në moshën 76 vjeçare, piktori i njohur korçar, Sotiraq Xega. Xega është i njohur në zhanerin e peizazhit dhe ka kryer …

29th November 2021


Shqiptarët e famshëm në botë urojnë festat e Nëntorit

Rita Ora, Dua Lipa, Fadil Berisha, Emina Cunmulaj dhe Amanda Koçi (Ava Max) janë disa nga emrat më në zë që kanë përfaqësuar denjësisht Shqipërinë …

29th November 2021


Hapet provizorisht Rruga e Arbrit, e kalueshme që sot!

Është hapur provizorisht sot Rruga e Arbrit. Kryeministri Edi Rama i pranishëm në ceremoninë e hapjes është pritur me daulle dhe në ritmet e festës. …

29th November 2021


Sot, 77 vite nga Çlirimi i Shqipërisë prej forcave fashiste!

Kjo ditë e hënë shënon 77 vjetorin e Çlirimit të Shqipërisë nga pushtuesit nazistë të Luftës së Dytë Botërore. Gjatë kësaj lufte, Ushtria Nacionalçlirimtare e …

29th November 2021


Shqipëria me përqindjen më të lartë të të vetëpunësuarve në Europë

Vetëpunësimi, përmes hapjes së një dyqani, njësie shërbimi, apo ofrimit të shërbimeve të profesionalizuara është forma më e përhapur se si fitohet jetesa në Shqipëri. …

26th November 2021


Rita Ora feston ditëlindjen, babai i poston fotografitë e vegjëlisë nga Kosova

Këngëtarja shqiptare me famë ndërkombëtare, Rita Ora, feston sot ditëlindjen e saj të 31-të. Ajo ka marrë urime të shumta nga miqtë, kolegët dhe familjarët …

26th November 2021


Kadare fiton çmimin “Kalorës i Madh i Urdhrit të Yllësisë së Frankofonisë dhe dialogut midis kulturave”.

Asambleja e Përgjithshme e Frankofonisë, për Europën këtë të premte në mbledhjen e kësaj të premte ka vlerësuar akademikun dhe shkrimtarin Ismail Kadare. Akademikut i …

26th November 2021


Çuçi: Kemi dhënë porosi, asnjë kontroll gjatë festave të Nëntorit në kufinjt me Kosovën

Qytetarët kosovarë që duan të festojnë Pavarësinë e Shqipërisë dhe Festën e Flamurit këtë fundjavë nuk do të kenë asnjë pengesë për të kaluar kufirin …

25th November 2021


Banka Qendrore e Austrisë: Familjet kredimarrëse në Shqipëri, me përqindjen më të lartë të pamundësisë për shlyer këstet

Një studim krahasues i Bankës Qendrore të Austrisë, i bazuar në anketë, tregoi se, gjatë vitit pandemik 2020, familjet huamarrëse në Shqipëri kishin përqindjen më …