Lajme

31st October 2019


Qeveria shfuqizon vendimin që ia dhuronte UNESCO-s, “Ngjallja e Llazarit” qëndron në Shqipëri

Këshilli i Ministrave shfuqizoi sot vendimin “Për dhurimin UNESCO-s të ikonës “Ngjallja e Llazarit”, në kuadër të 60-vjetorit të anëtarësimit të Shqipërisë në këtë organizatë”. …

30th October 2019


Biblioteka publike, ndër më të pasurat e vendit

Biblioteka publike “Qemal Baholli” është institucioni bibliotekar kryesor i komunitetit dhe një qendër e rëndësishme studimore e kërkimit shkencor. Kjo bibliotekë është një vepër bamirësie …

24th October 2019


Aktori i njohur francez Depardieu, në Gjirokastër

Aktori i madh francez, Gérard Depardieu, do të luajë në filmin e regjisorit nga Prishtina, Arben Kastrati “Milosheviçi dhe unë”, i cili ka zgjedhur qytetin …

21st October 2019


Dy shfaqje gjatë fundjavës në Teatrin Eksperimental për publikun e vogël

Publiku i vogël shijoj gjatë fundjavës dy shfaqje “Libri i Paqes” dhe “Nata Magjike” në Teatrin Kombëtar Eksperimental “Kujtim Spahivogli”. Shfaqja “Libri i Paqes”, solli …

17th October 2019


Ermonela Jaho koncert në Tiranë në kuadër të muajit kundër kancerit të gjirit.

Në kuadër të muajit kundër kancerit të gjirit, sopranoja shqiptare Ermonela Jaho, njëkohësisht ambasadore e YWCA në kuzën e “Fjongos Rozë” do të mbajë një …

17th October 2019


Kadare fiton çmimin ”Neustadt”, i konsideruar Nobeli amerikan

Shkrimtari i njohur Ismail Kadare ka fituar çmimin Ndërkombëtar të Letërsisë “Neustadt”, që njihet edhe si Nobeli Amerikan, i cili njeh meritat e jashtëzakonshme letrare …

16th October 2019


Këngët e vallet e jugut rrugëtojnë drejt Otrantos.

Valltarët dhe instrumentistët e teatrit të ansamblit më të madh shqiptar janë drejt përgatitjeve të fundit për këtë event që shqiptarët përtej brigjeve presin të …

7th October 2019


Durrës, kalendar i ngjeshur artistik në teatrin “Moisiu” në tetor

Në teatrin “Aleksandër Moisiu” të Durrësit gjatë këtij muaji janë programuar disa shfaqje teatrale nga trupa dramatike e qytetit. Ndërkaq Qendra kulturore ka bërë të …

3rd October 2019


Natë e zjarrtë te Amfiteatri i Tiranës, mos humbisni surprizën

Legjendarët e Rrockut shqiptar zbresin në Amfiteatrin e Tiranës! Surpriza të bukura do ju presin mbrëmjen e 8 tetorit. “3 Muskëtjerët”, Elton Deda, Redon Makashi …

26th September 2019


Teatri i Kukullave funksional për fëmijët, pas ndërhyrjes për sistemimin e tjegullave

Pas dëmtimeve nga tërmeti i ditës së shtunë, të cilat u evidentuan edhe më tepër pas reshjeve të dendura të së hënës, në ndërtesën historike …