Showbizz


BBC dokumentar për Dua Lipa, cilësohet një ndër këngëtaret më me ndikim në botë.

Postuar nga admin

22nd February 2018

Rrjeti me i madh televiziv në britanik BBC   do të publikojë një dokumentar për këngëtaren me origjinë shqiptare Dua Lipa. Sipas, BBC ajo është një ndër këngëtaret më me ndikim në botës sidomos për gjininë femërore.

Dua Lipa thotë për BBC se gratë duhet të pushtojnë skenat, ato do të shkëlqejnë dhe fuqia e tyre do të rritet.

Këngëtarja shqiptar, është artistja me më shumë nominime në  historinë e çmimeve britanike të muzikës, me 5 të tilla.

Me këngën e saj “New Ruls”,  ajo ka dominuar tregun dhe ka thyer rekorde e për këtë shprehet se nuk e ka pritur suksesin. 22-vjeçarja vetëm ka shpresuar që njerëzit ta pëlqejnë dhe ta duan këngën.

Tani për të është një botë ndryshe. Në fillim thjesht shijonte videot që bënte, por me këtë klip kishte një histori që donte ta portretizonte. Kosovarja thotë se ndjen që muzika ka aq shumë fuqi sa të ndryshojë botën.

Ndërsa më poshtë ju do të keni mundësinë që të lexoni 10 fakte interesante për këngatërën shqiptare:

  1. Dua Lipa është fëmijë i viteve ’90. Këngëtarja ka lindur në vitin 1995 dhe në muajin gusht mbush 23-vjeç. Ajo filloi udhëtimin e saj muzikor që në moshë të re, duke postuar këngë në YouTube kur ishte vetëm 14 vjeç.
  2. Ylli i pop-it është me prejardhje shqiptare dhe mund të flasë edhe gjuhën shqipe. Ajo lindi në Londër nga prindër shqiptarë, ku më pas u zhvendos në Prishtinë, kryeqytetin e Kosovës, në vitin 2008. Emri i saj në shqip do të thotë ‘dashuri’.
  3. Në moshën 15-vjeçare, Lipa u kthye në Londër për të ndjekur një karrierë dhe për t’u bërë këngëtare. Ajo filloi të modelonte, por hoqi dorë pasi tha se do i duhej të humbiste shumë peshë në një moshë të re.
  4. Pas nënshkrimit të një marrëveshje ne vitin 2015, Lipa thyen rekord me “Hotter than Hell”, duke u renditur e 15 në Britaninë e Madhe. Menjëherë pas këtij suksesi, Lipa hyri në Billboard Hot 100 në Amerikë për herë të parë me Blow Your Mind ). Ajo debutoi në numrin 72.
  5. Lipa nxorri albumin e saj debutues vitin e kaluar, New Rules, i cili u bë hiti i saj i parë Nr. 1 në Britani të Madhe. Ajo ishte gjithashtu kënga e parë e një femre në listat e Mbretërisë së Bashkuar që nga “Hello” i Adele’s dy vjet më parë.
  6. Lipa shkruan mbi shumicën e këngëve të saj dhe thotë se ajo kryesisht merret me përvojat e zemrës. Këngëtarja shkroi mbi 10 nga 12 këngët në albumin e saj të debutimit.
  7. Më parë këtë vit, Lipa u bë artistja e parë femër që mori pesë nominime për Brit Awards. Ajo u emërua në kategoritë e mëposhtme: Artist Femra Britanike Vetëm, Akti i Përparimeve Britanik, MasterCard Albumi Britanik i Vitit, Single British i Vitit dhe Videoja Britanike e Vitit.
  8. Vitin e kaluar, Lipa u emërua gruaja më e transmetuar në Britani të Madhe, sipas një raporti të Spotify.
  9. Dukagjin Lipa, babai i Dua Lipës, është një këngëtare rock star.
  10. Lipa kohët e fundit njoftoi se ka filluar punën me albumin e saj të dytë, dhe po vazhdon të bashkëpunojë me këngëtarin-producentin MNEK, me të cilët ka punuar me IDGAF.