Showbizz


Dua Lipa, më e dëgjuara në Mbretërinë e Bashkuar për vitin 2020

Postuar nga admin

9th June 2021

Këngët e Dua Lipës u dëgjuan më shumë se të kujtdo tjetër në radion dhe televizionin britanik gjatë vitit të kaluar, falë albumit të saj “Future Nostalgia”.
Duke qenë në krye të klasifikimit, ajo ka lënë pas Ed Sheeran, i cili u shpall artisti më i dëgjuar në Mbretërinë e Bashkuar çdo vit që nga 2017.
Dy nga këngët e saj, “Physical” dhe “Don’t Start Now”, ishin ndër 10 këngët më të popullarizuara në valët e Mbretërisë së Bashkuar.
Kënga më e dëgjuar nga të gjithë ishte “Blinding Lights” e The Weeknd.

Shifrat u përpiluan nga kompania e licencimit të muzikës PPL, e cila monitoron këngët më të dëgjuara në televizion dhe radio.
Sheeran është artisti i dytë më i dëgjuar, i ndjekur më pas nga Ariana Grande dhe Sam Smith.