Lajme


Filmi kosovar merr çmim prestigjioz në Zvicër

Postuar nga admin

22nd June 2021

Filmi kosovar merr çmim prestixhioz në Zvicër

Filmi i metrazhit të gjatë artistik ‘Në kërkim të Venerës’ me skenar dhe regji nga Norika Sefa ka marrë një shpërbim të veçantë sot në Zvicër.

Ky film kosovar sot u shpërblye në Basel me çmimin “The Peter Liechti Award”.
Njoftimi është dhënë nga Qendra Kinematografike e Kosoves.

Në film luajnë: Kosovare Krasniqi, Rozafa Çelaj, Erjona Kakeli, Basri Lushtaku, Bleon Makolli, Fatushe Nushi, Ajan Zharku, Ermal Bilalli, Tristan Halilaj, Shend Miftari, Anisa Ismajli, Sheqerie Buqaj etj. drejtor fotografie Luis Armando Arteaga, montazha Stefan Stabenoë, skenografia Arben Shala, zëri Risto Alchinov, kostumografia Desantila Lika, grimi Lidona Berisha.
“Në kërkim të Venerës” është bashkëprodhim në mes të Kosovës dhe Maqedonisë së Veriut i prodhuar nga Circle Pruduction me bashkëproducent Igor Popovski dhe Gazmend Nela.