Showbizz


Juria mediatike e fansave europiane: Orgesa Zaimi me “Hije” fiton Festivalin e Kenges!

Postuar nga admin

17th December 2018

Kjo eshte java e Festivalit te 57-te te kenges ne RTSH. I njohur si Festivali i Kenges, kete vit pjesemarrese do te jene 22 kenge. Si zakonisht, festivali ne tri netet e tij, do te kete edhe risite qe e karakterizojne. Prezantimi i 22 kengeve do te jete naten e pare me orkester, naten e dyte kengetaret do te performojne ne variant Eurovizion, ndersa nata finale do te kete perzgjedhjen e finalisteve mes 14 prej tyre. Me te ftuar special Ermal Meten, kengetarin shqiptar fitues te Sanremos, gjithcka do te jete befasi sa i perket edhe prezantuesve, ku behej fjale per Ana Golja dhe Viktor Zhustin. Me rastin e festivalit, si edhe cdo vit tjeter, fansat europiane nxjerrin listat e te preferuarve te tyre, duke u bere keshtu juria mediatike ose virtuale e festivalit. Eshte surprizuese, por ata per te dytin vit rradhazi, perzgjedhin serish kengetaren Orgesa Zaimi, e cila ne pjesen me te madhe te sondazheve dhe analizave listohet si favorite me kengen e saj “Hije”. Kenga eshte nje krijim i Genti Lakos, qe e sjell kete here Orgesen si novatore, aspak perseritese. Sic edhe ben te ditur faqja britanike “ESC Through the Edges”, me qene se Orgesa nuk arriti dot vitin qe shkoi te fitonte, kete vit shanset per te jane te medha. Po sipas tyre, kjo vlen si per vokalin ne nivel “masterclass” te saj, prezencen skenike, kengen novatore dhe me origjinale te Festivalit nder vite. Sondazheve te ketij niveli i bashkengjiten edhe “ESC Russia”, apo “WiwiBloggs”, ku serish kryeson Orgesa!

Ejona Selimi