Showbizz


Lajm i trishtë! Ndahet nga jeta artistja e njohur Hueyda El Saied

Postuar nga admin

23rd November 2021

Një lajm i trishtë vjen mëngjesin e sotëm për artin shqiptar, pasi mësohet se artistja e njohur Hueyda El Saied është ndarë nga jeta. Bëhet e ditur se ajo vuante nga një sëmundje e rëndë me të cilën nuk e ka fituar dot betejën dhe ka mbyllur sytë përgjithmonë në moshën 46-vjeçare.

Hueyda El Saied ka qenë një personazh mjaft i njohur dhe i dashur për shqiptarët dhe ishte artiste në shumë fusha. Prej disa vitesh ajo jetonte në Luksemburg ku jetonte me djalin e saj dhe bashkëshortin.

Ajo u diplomua nga Shkolla Jordan Misja Art Lartë dhe mori një diplomë e Ligjit në Universitetin e Tiranës. Më pas, ajo pati sukses të shkëlqyeshëm në marrjen e një Diplomë Master në Bashkëpunim Ndërkombëtar, të Drejta të Njeriut dhe Politikave Evropiane në Universitetin rome “Tre” në Itali. Gjatë karrierës së saj profesionale ka pasur privilegjin për të punuar në fusha të ndryshme dhe fusha të hedhur nga baletit për të paraqitur, nga televizioni në teatër dhe nga të drejtat e njeriut në gazetari

Hueyda ishte e njohur ndër të tjera edhe për pikturat në të cilat përzien materiale të ndryshme të frymëzuara nga kozmosi dhe galaktika. Ajo fitoi çmimin e parë në shfaqjen televizive të konkursit të kërcimit të quajtur: “Dymbëdhjetë vallëzime pa një të shtunë”. Hueyda El Saied ka qenë gjithashtu prezantuese në një sërë programesh.