Lajme


Nis sot nis aplikimi i dozës së tretë të vaksinës anti-COVID për fëmijët dhe personat mbi 60 vjeç

Postuar nga admin

1st November 2021

Sot në vend nis aplikimi për vaksinimin me dozën e tretë për personat mbi 60 vjeç.

Komiteti teknik i Ekspertëve në rekomandimet e fundit të saj vendosi marrjen e një doze të tretë të vaksinës për të gjithë personat mbi 60-vjeç, që kanë mbi 6 muaj që kanë marrë dozën e dytë.

Sot veç aplikimit të dozës së tretë, nis dhe vaksinimi për fëmijët mbi 16-vjeç.

“Nga data 1 nëntor do të fillojmë edhe me vaksinimin me dozën e treta. Sai përket personave mbi 60-vjeç. Ata që kanë mbi 6 muaj që kanë bërë dozën e dytë para 6 muajsh dhe do hapim dhe fashën e vaksinimit mbi 16-vjeç” tha ministrja e Shendetësisë, Ogerta Manastirliu pak ditë më parë në një deklaratë për median.