Lajme


Plani kombëtar i masave për kursim, qeveria cakton ditët pa makina

Postuar nga admin

24th March 2022

Kryeministri Edi Rama ka njoftuar se duke nisur nga e diela e 3 prillit, çdo e diel tjetër në fillim të muajit do të konsiderohet si e dita pa makina.

Sipas kryeministrit kjo do të shpërbej si dita për kursim nafte por edhe për të mbrojtur mjedisin.

Postimi i Ramës:

 

🛑 Nga data 3️⃣ prill, e diela e parë e çdo muaji do të jetë si fillim DITË PA MAKINA në qytetet kryesore të çdo qarku. Nëse s’e fikim dot automjetin gjatë gjithë kohës, të paktën ta bëjmë ditëve të pushimit dhe të përdorim biçikletën a ecjen në këmbë🚴‍♂️🚶‍♀️🚶🏃‍♀️♻️

Fillojmë mënjëherë në koordinim me bashkitë këtë plan kombëtar 🇦🇱 për kursim, për mjedisin dhe për shëndetin e të gjithëve 🌳🌺🚲🛴

#TëBashkuarJoTëNdarë🙏

#ShqipëriaEArdhmjaJonë☀️