Lajme


Skiatorja italiane garon me flamurin shqiptar!

Postuar nga admin

30th May 2022

Lara Colturi, good blood does not lie! | en | Blizzard-Tecnica Global

Lara Colturi, një skiatore e re italiane, do të garojë për ekipin kombëtar në sportin e skive. 15 vjeçarja italiane është vajza e Daniela Ceccarellit dhe Alessandro Colturit, të cilët së bashku drejtojnë klubin e skive “Golden Ceccarelli”. Nëna e Larës, një ish-kampione olimpike në sportin e skive do të drejtojë ekipin tonë kombëtar në këtë disiplinë.

Sot Ministri i Brendshëm i Shqipërisë, Bledi Çuçi u dorëzoi Larës, mamasë dhe vëllait të saj pasaportat shqiptare. Ata e kishin pëshpëritur për një kohë të gjatë, por objektivisht ishte e vështirë të mendohej, por Daniela Ceccarelli dhe Alessandro Colturi, të bashkuar në jetë dhe aktivitet me klubin e skive të Golden Ceccarelli, morën vendimin për të regjistruar vajzën e tyre Lara Colturi nën flamurin e Shqipërisë.  Vendimi tashmë është marrë dhe italianja është pajisur edhe me pasaportën shqiptare.

Lajm që me siguri do të shkaktojë diskutim shkruajnë mediat italiane. Arsyet janë më shumë se një. Vullneti për të vazhduar stërvitjen e saj, një rrugë që do të ishte e ndërlikuar nëse do të mbetej në Itali, e cila ka sistemin e saj, trajnerët, ekipet e saj, procesin e saj.

Jeta konkurruese e Larës praktikisht nuk ka filluar ende, nga fitimi i gjithçkaje tek fëmijët deri tek arritja në Kupën e Botës, rruga është e gjatë dhe e lodhshme si fizikisht ashtu edhe mendërisht. Padyshim që deri më tani sportistja nga Piemonte ka treguar se ka talent të konsiderueshëm.

Sipas mediave vendase, Federata Italiane e Sporteve Dimërore (FISI) priste një kthesë nga ana e familjes, por nuk rezultoi kështu. Deri në momentin kur Lara të mbushë 16 vjeç nuk ka nevojë për autorizim nga federata italiane për nënshtetësi të një vendi tjetër, kështu që ajo mund të konkurrojë për kë të dojë.

Lara Colturi dhe Ministri i Brendshëm, Bledi ÇuçI

Daniela Ceccarelli, mamaja e Lara Colturit dhe Ministri i Brendshëm, Bledi Çuçi