Lajme

16th January 2019


Afresku i kishës së “Shën Mërisë” në Berat drejt restaurimit

Afresku i kishës së “Shën Mërisë” në Sinjë, Berat do t’i nënshtrohet së shpejti restaurimit. Këshilli Kombëtar i Restaurimeve pas shqyrtimit dhe diskutimit në Këshillin …

11th January 2019


Teatri Kombëtar nis sezonin e ri artistik me shfaqjen fituese të çmimit Pulitzer

“Gusht: Portret Familjar” është një dramë me tre akte shkruar nga autori amerikan Tracy Letts, që do të vijë premierë për publikun me regji nga …

10th January 2019


Aktori i njohur i kinematografisë shqiptare, Robert Ndrenika, mbush 77 vjeç

Aktori i njohur i kinematografisë dhe teatrit shqiptar, Robert Ndrenika sot mbush 77 vite . Ai ka lindur më 10 janar të vitit 1942. Roli …

8th January 2019


Monodrama “Dome”, premiera e janarit për artdashësit e kryeqytetit

Monodrama “Dome” shkruar dhe me regji nga Stefan Çapaliku vjen premierë mbrëmjet e datave 12 dhe 13 janar në skenën e Teatrit Kombëtar Eksperimental “Kujtim …

7th January 2019


Viti i ri artistik nis në teatrot e kryeqytetit me disa komedi

Viti artistik nis në skenat e teatrove me komedi të autorëve të huaj. Në Teatrin Kombëtar, Teatrin Kombëtar Eksperimental “Kujtim Spahivgoli” dhe Teatrin Metropol në …

26th December 2018


Grup pune për krijimin e pavijonit të Diasporës në Muzeun Historik Kombëtar

Një grup pune ndërinstitucional do të ngrihet për krijimin e pavijonit të veçantë kushtuar Diasporës në Muzeun Historik Kombëtar. Në vijim të ligjit për Diasporën, …

24th December 2018


Ersekë, Lëvizja Kombëtare për Lexim afron fëmijët me librin

Erseka ishte destinacioni i radhës i Lëvizjes Kombëtare për Lexim. Ministrja e Kulturës, Mirela Kumbaro edhe ekipi i kësaj lëvizjeje dhuruan e lexuan libra për …

20th December 2018


“Të gjithë kërcejnë”, mbrëmja gala që do të sjellë valsin vienez në kryeqytet

“Të gjithë kërcejnë” titullohet mbrëmja gala që do të sjellë valsin vjenez në Tiranë mbrëmjen e 28 dhjetorit. Ky është eventi përmbyllës i bashkëpunimit të …

18th December 2018


“Drita ime”, Miriami shijon atmosferën e festave me Amelinë

Afrimi i festave të fundvitit, sjell një magji me vete, duke krijuar idenë e ngrohtësisë dhe mbledhjes me familjen. Këngëtarja Miriam Cani, po i shijon …

12th December 2018


Kosovë, historitë e vërteta të grave përmes shfaqjes ”Copë-Copë”

Shfaqja ”Copë-Copë” eshte shfaqur mbreme për publikun kryeqytetas në Teatrin Kombëtar Eksperimental “Kujtim Spahivogli”. “Copë-Copë” bazohet në ngjarje të vërteta të grave në Kosovë, një …