Lajme

2nd December 2020


Shën Gjergji mbi kalë duke vrarë dragoin/ Detajet e ikonës së gdhendur në dru

Ikona e Shën Gjergjit e ekspozuar në ambientet e Muzeut Kombëtar të Artit Mesjetar në Korçë vjen nga kisha e Vithkuqit dhe paraqitet në variantin …

2nd December 2020


“Ata hyjnë pa trokitur”, drama shqiptare vihet në skenën e një prej teatrove më të njohura të Kroacisë

Në një nga teatrot më të njohura të Kroacisë është vënë në skenë tragjikomedia shqiptare me titull “Ata hyjnë pa trokitur”. Vepra e zhanrit absurd …

27th November 2020


Mjerimi i librit albanologjik, Verli: Mos dhuroni qeleshe në ambasada, kemi kohë që nuk përkthejmë

Buxhete të ulëta, mungesa financimi për botime e përkthime të librit albanologjik, botime pa cilësi(printi), e mungesë e shpërndarjes së librit në libraritë shqiptare e …

26th November 2020


Rekordi për nominimet Grammy, Basha uron Dua Lipën: Je krenaria jonë, gjithë Shqipëria është me ty!

Kreu i PD, Lulzim Basha ka uruar Dua Lipën për rekordin që ka thyer këngëtarja shqiptare duke u nominuar për 6 çmime Grammy. Basha me …

26th November 2020


Pelikani kaçurrel emblema e Parkut Kombëtar të Divjakë-Karavasta, atraksioni kryesor për turistët

Pelikani kaçurrel ka gjetur tashmë oazin e qetësisë në Parkun Kombëtar të Divjakës, Karavasta, duke u kthyer edhe në një emblemë të këtij parku dhe …

25th November 2020


Çelet në Prishtinë ekspozita me dokumentet e rralla

Në Kosovë, me rastin e 28 Nëntorit, është hapur ekspozita me titull “Nga nëntorët vijmë në nëntorë shkojmë” nga bashkëpunimi mes Drejtorisë së Përgjithshme të …

25th November 2020


Kënga polifonike shqiptare, 15-vjet në listën e mbrojtjes nga UNESCO

Sot shënohet 15-vjetori i përfshirjes së këngës polifonike shqiptare në listën e “Kryeveprave të trashëgimisë të njerëzimit”, mbrojtur nga UNESCO. Presidenti i Republikës, Ilir Meta …

24th November 2020


‘Më latë beqare gjithë jetën’, aktorja u kërkon fëmijëve mos e thërrasin mami

Aktorja e njohur e humorit, Arjola Demiri është një ndër personazhet më të dashura për publikun shqiptar. Aktorja është shumë e komentuar kjo edhe për …

24th November 2020


Kërcimi i Tropojës, rituali i shtegtimit, xhubleta dhe Eposi i Kreshnikëve/ Përgatitje e dosjeve të aplikimit për UNESCO

Ministria e Kulturës dhe Fondacioni Shqiptaro-Amerikan për Zhvillim AADF nënshkruan sot në Razmë, Shkodër, memorandumin e mirëkuptimit për përgatitjen e dosjeve të aplikimit dhe regjistrimit …

23rd November 2020


Dedikim për emigrantët, mediat angleze vlerësojnë albumin e artistes Elina Duni.

Revista e famshme në Mbretërinë e Bashkuar, ka vlerësuar albumin e këngëtares shqiptare Elina Dunit. Ky album me titull “Lost Ships” i është dedikuar emigrantëve. …