Lajme

11th December 2018


Grupi Polifonik Saz’Iso, koncert në Vjenë

Festimet për nder të Ditës së Flamurit, 106-vjetorit të Pavarësisë së Shqipërisë, kulmuan me shfaqjen “At least wave your handkerchief at me”, e grupit muzikor …

4th December 2018


“Kopraci”, shfaqja e fundit në Korçë, rikthehet në janar

Komedia “Kopraci” vepër e Molierit me regji nga Dhimitër Orgocka mbrëmë shënoi mbrëmjen e fundit për këtë vit në skenën e teatrit “Andon Zako Çajupi” …

30th November 2018


“Jashtë derës” për publikun gjatë fundjavës në Teatrin Eksperimental

Drama “Jashtë derës” vijon shfaqjet në skenën e Teatrit Kombëtar Eksperimental “Kujtim Spahivogli”. Nga mbrëmja e sotme deri të dielën publiku gjen në skenë veprën …

29th November 2018


Dalin datat, ja kur do jenë netët e festivalit ‘Kënga Magjike’

Këtë vit ‘Kënga Magjike’ mban edicionin e 20-të. Pjesëmarrësit i kanë prezantuar këngët çdo javë tek ‘E diela shqiptare’. Ndërkohë në faqen zyrtare të ‘Kënga …

28th November 2018


Me përkrenaren e Skënderbeut në kokë, Dafina Zeqiri uron festat e nëntorit

Këngëtarja shqiptare, Dafina Zeqiri ka uruar festat e nëntorit ndryshe nga cdo artist tjetër. Në fotografinë e publikuar në Instagram, ajo duket se ka pozuar …

27th November 2018


54 piktorë shqiptarë “sjellin” Krujën dhe Skënderbeun

“Kruja dhe Skënderbeu” titullohet ekspozita e çelur mesditën e sotme në Muzen Historik Kombëtar, në kuadër të Vitit Mbarëkombëtar të Gjergj Kastrioti Skënderbeut. Në ekspozitën …

26th November 2018


Nata e Bardhë, Tirana do të ndizet nga zërat e këngëtarëve të njohur!

Nata e Bardhë këtë fund nëntori do vijë shumë e zjarrtë. Për Festën e Çlirimit të vendit, më 29 nëntor Bashkia Tiranë ka organizuar një …

23rd November 2018


Ditët e Gjon Milit; hapet në Korçë ekspozita në nder të fotografit me famë botërore.

Në Korçë hapet ekspozita “Ditët e Fotografisë Gjon Mili”, një ekspozitë e veçantë, homazh i punës dhe veprës së fotografit të njohur Gjon Mili, si …

22nd November 2018


AFP: Plaçkitja barbarie e pasurive nënujore të Shqipërisë

Ujërat e gjata bregdetare të Shqipërisë janë bërë një pikë e nxehtë për gjahtarët e thesareve që mbledhin qeramika të lashta, pjesë nga anijet e …

21st November 2018


Ikonat, thesaret e trashëgimisë shqiptare ekspozohen në selinë e UNESCO-s në Paris

Ikonat, thesaret e trashëgimisë shqiptare janë ekspozuar në Paris në kuadër të 60 vjetorit të Shqipërisë në UNESCO. Në ekspozitën “Një dritare në trashëgiminë kulturore” …