Lajme

3rd July 2019


Kinematografia italiane vjen në kryeqytet në instalacionin “Reja”

“Qyteti mbron veten” është një filmi vitit 1951 i regjisorit Pietro Germi. Me Gina Lollobrigida, Renato Baldini, Amedeo Trilli, Emma Baron, etj, kjo dramë është …

26th June 2019


Statusi i artistit, ministria e Kulturës në fazën e hartimit të kornizës së plotë

Ministria e Kulturës është në fazën e hartimit të gjithë kornizës së plotë për statusin e artistëve. Kështu u shpreh ministrja e Kulturës, Elva Margariti …

25th June 2019


“Turist në Utopi”, gazetari norvegjez sjell Shqipërinë e viteve ’70

Një nga ata pak shtetas të huaj që kanë mundur të vizitojnë Shqipërinë e viteve 70 është edhe Rune Ottosen, gazetari dhe shkrimtari i njohur …

14th June 2019


Muzikë nga trevat e Shqipërisë në autobusët e kryeqytetit

Pasagjerët e urbanit të linjës Kombinat-Kinostudio përjetuan sot një udhëtim ndryshe. Instrumentistët e Teatrit Kombëtar të Operas dhe Baletit dhe Ansamblit Popullor luajtën sot muzikë …

13th June 2019


Nis festivali i fëmijëve në Shkodër

Nis edicioni i 57-të i festivalit mbarëkombëtar të këngës për fëmijë, ngjiti në skenën e teatrit “Migjeni” 10 interpretimet e natës së parë. Zëra të …

12th June 2019


Tradita, historia dhe kultura e Elbasanit ‘zbresin’ në Tiranë

Një atmosferë fantastike erdhi mbrëmjen e djeshme në Kalanë e Tiranë për qytetarët të cilët shijuan traditën, historinë dhe kulturën e Elbasanit. Bashkia e Elbasanit …

4th June 2019


“Ditët shqiptare në Bavari” hapen me Ermonela Jahon

“Ditët shqiptarë në Bavari” janë çelur me sopranon e famshme shqiptare Ermonela Jaho, e cila rrëfeu kujtime nga fëmijëria e saj. Në aktivitetin kulturor që …

27th May 2019


Këngë kushtuar të bijave, Manjola Nallbani përlotet në intervistë

Këngëtarja Manjola Nallbani disa ditë më parë dhuroi një koncert recital mjaft të bukur për të gjithë artdashësit e saj. Mes këngëve të kënduara ishte …

23rd May 2019


Numërohet votat gabim në Eurovizion,ndryshon renditja e Shqipërisë

Nuk është hera e parë që ndodh gabimi në numërimin e votave në Eurovizion. Edhe këtë vit, kështu ka ndodhur. Lajmin e ka publikuar faqja …

17th May 2019


Çelet sot edicioni i tretë i Festivalit të Resë

Për 15 ditë rresht, Tirana do të mirëpresë 214 artistë nga 18 shtete, që do të na dhurojnë çdo ditë një performancë ndryshe. Muzikë, valle …