Lajme

19th April 2019


“Ditari i Ana Frank” rikthehet për publikun

Në teatrin Metropol po shfaqjet për publikun “Ditari i Ana Frank” vepër e autorëve Frances Goodrich dhe Albert Hackett me regji nga Armela Demaj. Vepra …

12th April 2019


Shkodër, themelohet muzeu i kulturës Françeskane

Themelohet muzeu “Lin Delija” në Shkodër ku është prezantuar projekti i Muzeut të Kulturës Françeskane. Veprat e piktorit të njohur i janë dhuruar këtij Muzeu, …

10th April 2019


Nis së shpejti festivali operistik “Marie Kraja”.

Mbërrin në edicionin e 17, Festivali Ndërkombëtar Operistik “Marie Kraja”. Bëhen 20 vjet që nga premiera e parë e tij, me regji të Pali Kukes, …

25th March 2019


“Ditë pranvere”- Divjaka në festë, të rinjtë ekspozitë dhe koncert

Parku i Divjakës mirëpriti këtë fundjavë të rinjtë e të rejat e qytetit, në aktivitetin kulturor “Ditë pranvere”. I organizuar nga bashkia e Divjakës dhe …

21st March 2019


Margariti: Rijetëzimi i pasurive kulturore, magnet zhvillimi në më shumë se 20 fshatra

“Rrjeti i investimeve në secilin fshat është një model interaktiv që kthehet në laborator prej ku të gjithë mund të marrin nxitjet e duhura që …

18th March 2019


Fundjava vjen me dy premiera për publikun e vogël në teatrin Eksperimental

Teatri Kombëtar Eksperimental ”Kujtim Spahivogli” po përgatitet për dy premierat e fundjavës për publikun e vogël. Çdo fundjavë në këtë teatër publiku i vogël argëtohet …

14th March 2019


Opera “La Boheme”, produksioni i parë i TOB për sezonin e ri

Në fundin e shek. XIX në Paris, katër shokë jetojnë së bashku në një papafingo. Rrobaqepësja Mimi është fqinje e tyre. Njëri nga djemtë poeti …

12th March 2019


Film biografik për Nënë Terezën nga Bollywood

Bollywood po planifikon një film biografik për laureaten e çmimit Nobel për Paqe, Nënë Terezën, që pritet të lançohet në vitin 2020. Siç njofton gazeta …

11th March 2019


“MedWet”: Karavastaja laguna me rëndësi ndërkombëtare

Laguna e Karavastasë është pjesë e rëndësishme e projekteve të iniciativës “MedWet”. Kjo është një iniciativë që bashkon 27 shtete të Mesdheut për të mbrojtur …

8th March 2019